Glastonbury 2024: Line-up, stage times and schedule for Pyramid Stage and more

Glastonbury Festival opens its gates on Wednesday, as 200,000 revellers descend on Worthy Farm for a weekend of music, comedy, poetry, dance and theatre.

This year promises one of the most diverse line-ups in years, with the main stages exploring Afrobeats, Drum & Bass, Grime, Folk and Ballet among the usual diet of rock and pop.

Dua Lipa, Coldplay and SZA headline the Pyramid Stage, with other highlights including Shania Twain, Jungle, Disclosure, Avril Lavigne, Fontaines DC, Peggy Gou, The National, Burna Boy, Janelle Monae, Jessie Ware and Charli XCX.

The main stages open on Friday, but dance act Faithless will kick-start the party with a set on the Glade Stage on Thursday night.

If you don’t have a ticket, you can follow all the action on BBC television, radio, iPlayer and BBC Sounds – with more than 90 hours of live coverage over the weekend.

To help you plan, here is the full line-up and set timings across Glastonbury’s 10 biggest stages.

West Holts Stage – Friday

  • Jungle: 22:15 – 23:45
  • Heilung: 20:15 – 21:30
  • Danny Brown: 18:30 – 19:30
  • Sugababes: 16:55 – 7:55
  • Noname: 15:30 – 16:25
  • Squid: 14:00 – 15:00
  • Asha Puthli: 12:30 – 13:30
  • Sofia Koutesis: 11:00 – 12:00

West Holts Stage – Saturday

  • Jessie Ware (pictured): 22:15 – 23:45
  • Masego: 20:30 – 21:30
  • Black Pumas: 19:00 – 20:00
  • Nitin Sawhney: 17:30 – 18:30
  • Corinne Bailey Rae: 16:00 – 17:00
  • Alogte Oho & His Sounds Of Joy: 14:30 – 15:30
  • The Skatalites: 13:00 – 14:00
  • 47soul: 11:30 – 12:30

West Holts Stage – Sunday

  • Justice: 22:00 – 23:15
  • Nia Archives: 20:00 – 21:00
  • Brittany Howard: 18:30 – 19:30
  • Jordan Rakei: 17:00 – 18:00
  • Steel Pulse: 15:30 – 16:30
  • Balming Tiger: 14:00 – 15:00
  • Jalen Ngonda: 12:30 – 13:30
  • Matthew Halsall: 11:00 – 12:00

The Park Stage – Friday

  • Fontaines DC: 23:00 – 00:15
  • King Krule: 21:15 – 22:15
  • Aurora: 19:30 – 20:30
  • Dexys: 18:00 – 19:00
  • This Is The Kit: 16:30 – 17:30
  • The Mary Wallopers: 15:15 – 16:00
  • Barry Can’t Swim: 14:00 – 14:45
  • Moonchild Sanelly: 12:45 – 13:30
  • Lynks: 11:30 – 12:10

The Park Stage – Saturday

  • Peggy Gou (pictured): 23:00 – 00:15
  • Orbital: 21:15 – 22:15
  • The Breeders: 19:30 – 20:30
  • Lankum: 18:00 – 19:00
  • Arooj Aftab: 16:30 – 17:30
  • Otoboke Beaver: 15:15 – 16:00
  • Bar Italia: 14:00 – 14:45
  • Kara Jackson: 12:45 – 13:30
  • Johnny Flynn: 11:30 – 12:10

The Park Stage – Sunday

  • London Grammar: 21:15 – 22:30
  • Ghetts: 19:30 – 20:30
  • Mount Kimbie: 18:00 – 19:00
  • Baxter Dury: 16:30 – 17:30
  • Mdou Moctar: 15:15 – 16:00
  • Psychedelic Porn Crumpets: 14:00 – 14:45
  • Lime Garden: 12:45 – 13:30
  • Problem Patterns: 11:30 – 12:10

Source link

Leave a comment